środa, 31 lipca 2013

Zdrowy tryb życia-czy to na prawdę takie trudne?

Ciągle słyszymy o tym, aby  zmienić styl życia na zdrowy, aktywny.. Szczególnie, gdy zaczyna się wielki coroczny bum na odchudzanie, gubienie nadprogramowych kilogramów przed wakacjami, przed wyjazdem na urlop. Słyszymy i myślimy sobie: "taaak, gdyby to tylko było takie proste..".
Z góry zakładamy, że nie jest. Dlaczego ? Bo wymaga to od nas wysiłku.
Wysiłku, jakim jest ruszenie tyłka z kanapy i wyjście na zewnątrz. Wysiłku, jakim jest odmówienie sobie kolejnego już kawałka pizzy, czy kolejnej porcji lodów.


A tak na prawdę nie ma nic trudnego w zmianie trybu życia na zdrowszy.

Jeżeli całe dotychczasowe życie spędzałeś/łaś na kanapie to nikt nie wymaga od Ciebie, że nagle przebiegniesz maraton! Wystarczy, że zaczniesz od 20 minutowych spacerów. Codziennie.
Po tygodniu czy dwóch zdecydujesz się przebiegnąć 5 min, a iść przez 15.
I stopniowo zamienisz 20 minutowy spacer na 20 minut biegu.
Jeżeli dołączysz do tego 20 minut innych ćwiczeń jak na przykład 10 minut skakania na skakance i 10 minut programu treningowego wzmacniającego mięśnie brzucha, czy to nie będzie już prowadzenie aktywnego trybu życia ? 
Nie musisz robić tego od razu, nikt nie wymaga od Ciebie skoku na głęboką wodę, ale jeżeli chcesz zmienić swoje życie nie gadaj, a rób :).Jeżeli przez ostatnie 5 lat uzależniłaś/łeś się od słodyczy, fastfoodów i tym podobnych rzeczy nie musisz od jutra jeść samej sałaty. Oczywiście na diecie składającej się z ton czekolady i pizzy nie zrzucisz dodatkowych kilogramów, ale wystarczy zacząć od małych kroczków.
Czekolada? Proszę bardzo, ale gorzka z dużą zawartością kakaa.


Pizza? Niech będzie. Raz na jakiś czas, nie codziennie i taka, którą przygotujesz samodzielnie. Zamiast salami dodaj do niej pokrojoną i upieczoną bez tłuszczu pierś z kurczaka, dołóż jak najwięcej warzyw, zrezygnuj z sera i tłustych sosów.


Zmniejsz porcje. Zjadałaś pół tabliczki czekolady naraz? Zjedz tylko 3 kostki.
Zamieniaj tłuste mięsa, na zdrowe ryby. Makarony białe na pełnoziarniste. Podobnie z pieczywem.

I jedz... kolorowo! Warzywa znajdziesz w przeróżnych kolorach od żółtych poprzez zielone, pomarańczowe i czerwone, aż po fioletowe.
Oczy jedzą pierwsze, więc zapewniaj im smakowite potrawy. 

Nie zapominajmy o owocach. Są pyszne i słodkie, idealnie nadają się na przekąskę zamiast batonika.
Wiem, wiem, nie jest łatwo odmówić sobie ciasteczka i zamiast tego zjeść jabłko.
Zrób więc.. sałatkę owocową. Jest o wiele smaczniejsza niż jeden wybrany owoc.
Przygotowanie też nie jest skomplikowane.I pamiętaj, że robisz to dla siebie. Nie robisz tego dla partnera czy dla znajomych.
Zrób to tylko i wyłącznie dla siebie, tak czysto egoistycznie :).
Zobaczysz wielką różnicę zmieniając w swoim życiu tak niewiele.

Jedyne co musisz zrobić to w końcu zacząć. Nie od jutra. Od teraz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz